ROČNÍK 2015

Projekt L'Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě podporující talentované vědkyně již po deváté ocenil výjimečné projekty na poli české vědy. Celosvětově probíhající program se koná pod záštitou organizace UNESCO a odborným garantem v České republice je Akademie věd ČR. Letošní ročník se zároveň zařadil k nejúspěšnějším v historii projektu v naší zemi.

Slavnostní vyhlášení letos proběhlo v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze. Dvě laureátky si zde převzaly ocenění, každá v hodnotě čtvrt milionu korun. Boj o toto ocenění byl v letošním roce velmi náročný, jelikož počet přihlášených vědkyň se oproti loňskému rekordnímu ročníku podařilo opět překonat – a to v počtu 71 vědkyň. Novinkou bylo také rozdělení věkových kategorií – šanci na výhru měly nejen vědkyně do 35 let věku včetně, ale nově i účastnice od 36 do 45 let včetně.

Do finále odborná porota vybrala 16 nejlepších vědeckých prací, které jejich autorky obhajovaly osobně před odborníky z Akademie věd ČR a zástupci České komise pro UNESCO.

„Letošní ročník bych přirovnala k velmi napínavému utkání, kdy se na Akademii věd ČR sešlo velké množství rozličných osobností žen, ale i vědeckých prací. Ostatně tato situace je pěkně reflektována i v našich nových laureátkách, které jsou každá velmi výjimečnou ženou se zcela jinak zaměřeným projektem. Osobně bych ocenila všech 16 finalistek, jelikož dokázaly uspět ve velmi náročné konkurenci a jejich práce byly tematicky opravdu zajímavé. Pevně věřím, že se zúčastní i v příštím roce, a budou také moci vyhrát ocenění, které jim dopomůže nejen k dalšímu vědeckému bádání, ale i jako odměna za vytrvalou práci,“ dodává předsedkyně poroty prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc. z Akademie věd ČR.

Finalistky 2015

Vítězky 2015